CZ | EN | FR

PROJEKTY VEŘEJNÉ STAVBY TERÉNNÍ ÚPRAVY PIETNÍHO MÍSTA, PRÁŠILY

TERÉNNÍ ÚPRAVY PIETNÍHO MÍSTA, PRÁŠILY

There are no translations available.

Nad kaňonem řeky Křemelné na jihozápadním svahu stejnojmenné hory (1125 m n. m.), necelých 15 km jižně od Sušice, se od r.1614 táhla vesnice Stodůlky (Stadeln). Původně se místu říkalo Simonovy stodoly, od roku 1617 Stadeln. Bývalou králováckou rychtu tvořilo 26 okolních samot a osad s až 284 domy. Počátkem 20.stoleti se po Praze stala jakožto farní osada díky rozloze 236 km2 druhou největší politickou obci v Čechách, naležely k ní mimo jiné Hůrky, proslulé svou sklárnou. Kdysi se v okolí těžil křemen pro potřeby skláren. Stodůlky patřily díky své poloze k oblíbeným letním místům. Měly svoji školu, pilu a dva mlýny. Velkou kapli sv.Šebestiána postavenou v 80. letech 18. století na rozcestí zdobil barokní oltář, tato kaple připomínala svoji velikostí velký kostel. Ubytování nabízelo sedm hostinců. Např. Haas, Horrer, Kopp nebo Weber, největší usedlost se nazývala Bon Bolthaus či Balthashof. Jen ve Stodůlkách žilo 1636 Němců a 26 Čechů, v celé rychtě až 4 tisíce obyvatel. Po vysídleni německého obyvatelstva se území začlenilo do vojenského prostoru Dobra Voda a v roce 1952 byla obec srovnána se zemi.

Předmětem tohoto projektu jsou terénní úpravy v místech bývalé kaple sv. Šebestiána. Jedná se o nalezení původního obrysu kaple, zdivo bude vytaženo nad úroveň zeminy do výše cca 800mm. Zároveň s tím souvisí úprava okolí v podobě vyrovnání svahu, umístění laviček, osazení hmoty kříže a vytvoření dvou přístupových cest, kdy podél severní přístupové cesty budou osazeno osm kamenů tzv: dračích zubů, na každém z nich bude umístěn nápis jedné z bývalých králováckých rychet. Podoba, poloha a velikost jednotlivých objektů je popsána ve studii.

 

Celý prostor je koncipován jako pietní místo, které je určeno pro kolemjdoucí turisty, pro jejich zastavení, odpočinek a připomenutí historie, která se v těchto místech odehrávala. Dále je to místo, které má sloužit pro setkávání Němců a Čechů, za tímto účelem se budou konat mše pod širým nebem právě na rozsáhlé ploše křižovatky před dominantním křížem.

 

Prostor je přístupný ze dvou míst, jednak severní přístupovou cestou a jednak jižním přístupovým schodištěm. Plocha je zasazena do svahu tak, aby vytvořila prostor pro venkovní sezení na dřevěných lavicích se stoly (typ používaný v celém NP), dále prostor pro úpravu zdiva bývalé kaple sv. Šebestiána v takovém rozsahu, že původní zdivo bude vytaženo nad povrch do výše cca 800mm, uvnitř prostoru kaple budou osazeny placáky jakožto přístup k oltářnímu kameni. Na západním okraji řešené plochy se osadí dominantní dřevěný kříž, který je tvořen dvěma hmoty a vzniká tak negativ tvaru kříže. Podél severní přístupové cesty bude osazeno osm kamenů tzv: dračích zubů, na každém z nich bude umístěn nápis jedné z bývalých králováckých rychet.

Zpracované fáze projektu: Studie
Datum řešení: 2014
Místo: Prášily

 

foto